Graficky vyladěný YouTUBE kanál se pro mnohé může stát nedostižným snem či noční můrou. Ať děláte, co děláte, pořád to není ono. Hlavní obrázek nesedí přesně, jak si představujete. Pokaždé to udělá něco jiného. Na vašem počítači můžete být s výsledkem spokojeni, zatímco váš kamarád vám hlásí, že se mu to nezobrazuje správně. Jak si vyrobit obrázek tak, aby dokonale seděl v grafice vašeho YouTUBE kanálu a zobrazoval se správně na všech počítačích, mobilech či tabletech?

Pokud jste se narodili ve znamení Panny a nebo jste nástrojař, který měří na setiny milimetru či pixel po pixelu a jste na přesnost zvyklí a potřebuje mít všechno “pintlich”, máte tři možnosti:

 1. smíříte se s nedokonalostí a nepřesností ještě předtím, než začnete tvořit a prostě překousnete, že výsledek se může (a taky se bude) od vaší představy lišit;
 2. na tvorbu šablony (obrázku) se vykašlete ještě předtím než se z toho zblázníte, aniž byste měli v ruce výsledek; nebo
 3. budete číst dál a osvojíte si principy tvorby obrázku pro YouTUBE kanál, aby výsledek co nejvíce odpovídal vaší představě

Nejdůležitější faktory pro vytváření obrázku pro YouTUBE kanál:

 1. Uvědomte si, že tvoříte jediný obrázek, ze kterého si YouTUBE automaticky vybere jeho různé části (výřezy) a ty se pak budou zobrazovat různě na různých zařízeních a rozlišeních. Instruktážní video a šablonu pro Photoshop či Gimp objevíte v neplacené části ve vzdělávacím systému “Video klíč k úspěchu” jako bonus.
 2. Při jakémkoliv rozlišení se obrázek tzv. centruje nebo chcete-li vystřeďuje. TEČKA. Přes to prostě vlak nejede a je to asi nejdůležitější, co byste si měli uvědomit. Podrobně to popisuji níže, v principech tvorby obrázku pro YouTUBE kanál.
 3. Zobrazovaný výsledek na YouTUBE kanálu bude mít asi vždy horší výslednou kvalitu, než to, co vytvoříte. Ovšem ztrátě na kvalitě výsledku se dá solidně předejít (vysvětlení opět v principech).

Vůbec nejčastěji kladenými otázkami jsou:

Proč se mi na mobilu ukazuje jiná část obrázku než na počítači?

Jak je to možné, že se ukazují jiné části vašeho obrázku na mobilu, jiné části na notebooku a na tv je to celé?

Kde se co zobrazuje a jak? A proč vlastně?

Jak to tedy funguje, když váš obrázek nahrajete na YouTUBE kanál? YouTUBE vezme Váš obrázek a celý jej “naporcuje” podle předem daného algoritmu. Jedním z důvodů je následná úspora výsledně přenášených dat při zobrazování Vašeho YouTUBE kanálu (jak paradoxní vzhledem k objemům přenášených dat ve videích). Ovšem vás zajímá výsledný vzhled. A proto přichází zajímavější vysvětlení a tedy druhý důvod této “řezničiny”: tím, že různá zobrazovacích zařízení – mobily, tablety, desktopy (počítače) i televize – používají různá rozlišení, jediný formát by se těžko zobrazoval nebo zabíral příliš místa na displeji “na šířku” nebo “na výšku” nebo s malým rozlišením, atd. Takže prostě je to tak proto, aby byla schopna různá zařízení hezky a čistě zobrazit váš YouTUBE kanál.

youtube-kanal-obrazek-ukazka-ruzna-zarizeni

Způsob, kterým YouTUBE váš obrázek naporcuje, je však logický. A když tu logiku pochopíte, objevíte principy, podle kterých také můžete vytvořit šablonu na svůj YouTUBE kanál, objevíte, že v jednoduchosti je síla.

V tomto článku se nebudu zabývat do detailu výslednou grafikou a programem, v němž můžete obrázek tvořit (Photoshop, Gimp, malování…). Budu se zabývat právě těmi principy, abyste pochopili, CO vlastně budete tvořit a CO si můžete při tvorbě dovolit, aby výsledek opravdu stál za to!


Shrňme si to: vytvoříme 1 obrázek, jehož části se budou na různých zařízeních zobrazovat jinak. JAK?


To, co Vám zde budu popisovat jsou principy, na nichž můžete celý obrázek postavit.

Principy tvorby obrázku pro YouTUBE kanál:

1. PRINCIP:
CELEK (úplná velikost) se zobrazí převážně a možná jen a pouze na TV. Z čehož vyplývá, že vaše pracně vytvořené přenádherné a úplné dílo uvidí sotva několik procent všech uživatelů, kteří zavítají na Váš YouTUBE kanál 🙁 Ale dopřejme jim to potěšení dokonalosti! 😉 (Rozlišení: 2560 x 1440 px)

Ukázka (animace): Jak YouTUBE kanál zobrazuje hlavní obrázek

2. PRINCIP:
STŘEDNÍ příčný PRUH tvoří vizuální základ. V přiložené šabloně, kterou získáte v rámci vzdělávání “Video klíč k úspěchu” je jasně označen. Ve své podstatě je to pruh výšky 423 px. Možná se vám to zdá moc, ale nenechte se mýlit – poměrově se po vložení vašeho obrázku na YouTUBE tato část proporčně zmenší na výšku 175 px a v této výšce se také obvykle zobrazuje na počítačích, tabletech i mobilech! Tedy pravděpodobně největší mase vašich návštěvníků!

3. PRINCIP:
CENTROVÁNÍ – ať si prohlížeč zmenšujete/zvětšujete jakkoliv, motiv ze STŘEDNÍHO PRUHU se vždy vycentruje (vystředí) a kraje se “oříznou” (nezobrazí). Zleva a zprava se “uřízne” tolik, aby se stránka s YouTUBE kanálem stále dobře zobrazovala. Když si dynamicky měníte velikost okna prohlížeče nebo měníte rozlišení, obrázek se vždy centruje.

youtube-kanal-obrazek-ukazka-web-zuzovani-prohlizece
Ukázka (animace): zmenšování/zvětšování okna prohlížeče a jak se “ořezává” obrázek YouTUBE kanálu

Co vyplývá z principů 2 a 3?

Nejdůležitější sdělení vašeho obrázku se nachází uprostřed STŘEDNÍHO PRUHU!

Nikdy však nedocílíte naprosto shodného vzhledu na různých zařízeních s různým rozlišením.

4. PRINCIP:
PNG zachovává výslednou kvalitu lépe. Dáváme přednost formátu obrázků .PNG před .JPG. Proč .PNG? Protože jde o bezztrátový obrázkový formát. A po nařezání YouTUBE vyrobí další .PNG. Výsledný obrázek pro nahrání do vašeho YouTUBE kanálu si uložte jako .PNG.

5. PRINCIP:
SEBEKRÁSNĚJŠÍ design vašeho YouTube kanálu nemůže nikdy vyvážit absence kvalitních videí nebo naopak kvantita nesmyslných videí.


Jak vyrobit vlastní obrázek pro YouTUBE kanál krok za krokem?

 • podrobný návod včetně doporučení na grafické programy se dozvíte v rámci VKÚ (Video klíč k úspěchu)
 • tamtéž si můžete stáhnout šablonu pro Photoshop (a Gimp) včetně vodících linek, popisů a hladin
 • šablonu pro Photoshop (a Gimp) i s vodícími linkami si můžete stáhnout i zde (stačí článek viditelně sdílet)
 • vyrobit obrázek si po pochopení principů zvládne vyrobit každý, kdo chce
 • nechci vás učit ovládat grafické programy, na to přijdete sami, ale principielně je to jednoduché a vše je vysvětleno ve videu v části VKÚ.

Tak jen stručně:

Jak tedy dle principů vyrobit obrázek v Gimpu nebo Photoshopu?

 1. Vytvořte si “nový” obrázek o rozměrech 2560 x 1440 px (nebo otevřete šablonu).
 2. Zvolte si barvu nebo barevný přechod či obrázek na pozadí, který vystihuje Váš YouTUBE kanál a vložte jej do spodní vrstvy.
 3. Vytvořte vrstvu nad ní.
 4. Nejdůležitější prvek (obrázek, text apod.) umístěte do středu nebo “blízko” středu (střední pruh má výšku 423 px).
 5. Výsledek vyexportujte nebo uložte jako .PNG soubor.
 6. Nahrajte si jej na YouTUBE kanál.
 7. Pokud má obrázek správné rozměry (viz. ad 1.), pak v dalším kroku nemusíte nic ořezávat a obrázek uložte a užívejte si to! 😉

Video klíč k úspěchu

K bezplatnému mini kurzu Video klíč k úspěchu se můžete přihlásit ZDE. Jednoduše vyplňte své jméno a e-mail, na který vám máme poslat video lekce.

Vaše údaje jsou v bezpečí služby SmartEmailing

Autor článku: Michal Dušek

Jsem vizuálním tvůrcem několika elektronických knih, tištěných materiálů, pracovních sešitů a dalších bonusů. Jsem autorem systému Greater than eBook, díky němuž automaticky generujeme, podepisujeme a jinak personifikujeme elektronické knihy. Společně s týmem tvoříme takové systémy, které pomáhají tomu, aby rostli lidé i zisky a hodnota firem. Aby své know-how, své znalosti a dovednosti přenesli do elektronického světa a získali tak masy nových zákazníků. Aby tyto informace byly pro zákazníky snadno vstřebatelné, utříděné, přehledné a oni se rádi učili novým dovednostem a schopnostem a rostli. Budujeme značky!

Přidejte svůj komentář